Primera P12 - Sarsıntı - Tekleme - Güç Kaybı

Motor, yürüyen aksam ve diğer mekaniksel arızalar
Kullanıcı avatarı
zafer ertem
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Primera
Meslek: Proje Uzmanı

Primera P12 - Sarsıntı - Tekleme - Güç Kaybı

Mesajgönderen zafer ertem » 11 Eki 2015, 22:46

Arkadaşlar Merhaba,

Şu ana kadar yaşadığım bir çok soruna sizlerin sayesinde çözüm buldum. Öncelikle paylaşımda bulunan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Aracım ile son zamanlarda yaşadığım bir sorunu hakkında sizlerin görüş ve önerilerine ihtiyacım var.

Öncelikle aracım 2003 / Primera Tekna / 1.6 / Benzin&LPG / 183.000 KM

Problem 1) Motorda meydana gelen aşırı sarsıntı ve buna bağlı güç kaybı: Özet: Araç seyir halinde iken bu sorun ortaya çıktığı anda araçta güç kaybı yaşanıyor, motordan gelen ses kesik kesik hale geliyor, araç hızlanmıyor. Bu durum meydana geldiğinde gaza basmaya devam edersem araç hızlanmadığı gibi arıza ışığı yanmaya başlıyor. Aynı durum araç rölantide beklerken de meydana gelebiliyor. Nerede ne zaman bu arızayı yapacağı bilinmiyor. Not: Bu sorun benzin pompasının yanması akabinde yenisi ile değiştikten hemen sonra olmaya başladı. Belki tesadüf ama söylemek istedim.

Problem 2) Araç seyir esnasında yeniden hızlanmak istediğiniz anda tekliyor. Tabiri caizse sanki birisi tutup bırakmış ya da birisi arkadan tekme atmış gibi yapıyor. Devir yükselince bu durum ortadan kalkıyor. Eğer bujiler değiştirilirse kısa bir süreliğine bu problem ortadan kalkıyor ancak sonra yeniden baş gösteriyor.

Özel servisin cihazında P0011 arıza kodu çıkıyor.

Aracın genel durumu: Debriyaj seti yeni, akü yeni, hava filtresi yeni,motor yağı yeni. Boğaz kelebeği temizlendi ancak adaptasyon yapılmadığından rölanti 1.1 seviyesinde.

Yardımlarınız ve görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Milletimizin başı sağ olsun!!!

2003 Model Primera Tekna Sahibiyim. Trabzon'da ikamet ediyorum.

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Re: Primera P12 - Sarsıntı - Tekleme - Güç Kaybı

Mesajgönderen spoilerci » 11 Eki 2015, 23:50

arkadaşım sadece tekleme var derseniz bobinlerinizden olur. ancak 1. maddede belirttiğiniz ve benim bilmediğim sebebe bağlı olarak yapıyorsa boşuna bobin değişmiş olrsunuz. önce birinci maddedeki sorunu ortadan kaldırın. size tavsiyem aracın arıza lambası yandıktan sonra bilgisayara başka yerde bağlatın. p0011 arıza kodu nun açılımını yapabilen bir bilgisayar olsun. bizde Autodiag var, arıza ne ise onun adını yazar, "ateşleme karıştı" anlaşılır ki eksantirik sensörünün selamı var. ada "powertrain- araçta tekleme tespit edildi( bazı modellerde .... bolu gözde tekleme oluştu" o zaman ateşleme sistemine direk müdehale edilir. vb. bu şekilde azan bir cihaza bağlatın. oradan bir sonuç çıkmaz ise
1- benzin pompasını yeniden kontrol ettirin (çalışma basıncını ve bağlantılarını çektiği elektriğin gücünü.
2- ECM nden ateşlemeye giden kabloları mutlaka kontrol ettirin. ECM nün şasi kablosunun bağlantı noktasını temizletin yeniden sıktırın. bujileri kontrol ettirin. bobinleri kontrol ettirin. bobinlere veya bobinlere gelen kablolara elektrik verdirmeyin. avometre veya osiloskop ile test edilmeli verilen ters besleme beyindeki ateşleme entegresini yakar. zaman kaybetmeyin. bunlarda bir sorun yok veya yapıldıktan sonra devam ederse benimle irtibata geçin. bu arada hangi şehirdesiniz.

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
zafer ertem
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen zafer ertem » 12 Eki 2015, 13:08

Cevabınız için çok teşekkür ederim. En yakın zamanda Trabzon Nissan yetkili servisinden randevu alarak arızanın tam tespitini gerçekleştireceğim. Ancak korkum şu ki bu arızanın sebebi triger zinciri olabileceği ihtimali. Bu durumda servis ücreti oldukça yüksek çıkacaktır. Arıza tespiti sonrasında aracı yaptırmak istemez isem benden her hangi bir ücret talep edilir mi onu da bilemiyorum.
Ayrıca şuna da eklemeliyim ki problem benzin pompasından kaynaklanıyor olsa 1. maddede belirtilmiş arıza araç LPG kullanırken de yapabilir mi?

Kullanıcı avatarı
duman
Platin Üye
Platin Üye
Meslek: ELEKTRONİK

Mesajgönderen duman » 12 Eki 2015, 19:23

https://www.youtube.com/watch?v=sqICwiPnAoY kardeşim ilk önce bu videoyu izle daha sonrada spoilerci kardeşimizden bobin al takk emınımkı düzelecektir aynı problem daha evel 2 kez basıma geldı ateşleme bobinlerini değiş derim buradanda bobinleri ala bilirisn viewtopic.php?f=33&t=3477

PRİMERAp12 tekna+plus 2006
34 GZ 3546
ist tuzla
https://www.youtube.com/watch?v=e7A2zkz ... e=youtu.be BENIM TEKNAM..
Resim

Kullanıcı avatarı
spoilerci
MODERATOR
MODERATOR
Meslek: Primera P12 Tekna
İletişim:

Mesajgönderen spoilerci » 12 Eki 2015, 21:58

önce arızayı kesin tespit ettirin bobin değiştirmek en basiti. servisi bilmiyorum ama dışarıda bilgisayara bağlamak için 20 tl alıyorlar. lpg enjektörlerini de kontrol ettirin.

HERKES HAYAL KURAR, AMA BAZILARI GERÇEKLEŞTİREBİLİR...
[img]https://hizliresim.com/XoYQmo[/img]

Kullanıcı avatarı
zafer ertem
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen zafer ertem » 13 Eki 2015, 10:01

Videoda gösterildiği üzere araçta ateşleme bobinleri ve LPG enjektörleri kontrol edildiğinde ateşle ile ilgili bir problemi olmadığı kanısı çıkıyor.
Ancak, arıza tespit için bağlanan cihazda detaylı arama yapıldığında hava akış metre ile ilgili sorunu olduğu tespit ediliyor. Öyle ki, hava değerleri olması gereken değerlerden farklı ve aşırı değişken çıkabiliyor.
Ancak bütün bunlar aracın neden her zaman değil de ara sıra titremeye düştüğünü açıklamıyor.
Nissan servisten 22 Ekim için randevu aldım. Hayırlısı.

Kullanıcı avatarı
cihann
Silver Üye
Silver Üye
Meslek: ogretmen

Mesajgönderen cihann » 13 Eki 2015, 20:19

Hocam ayni problemleri bende yasiyorum,bir cozum bulamadim burda bilgisayara baglattim eksantrik sensoru cikti.fakat yinede kesin emin olamadim en mantiklisi servis galiba size ne diyecekler merak ediyorum...

Kullanıcı avatarı
zafer ertem
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen zafer ertem » 14 Eki 2015, 09:49

cihann yazdı:Hocam ayni problemleri bende yasiyorum,bir cozum bulamadim burda bilgisayara baglattim eksantrik sensoru cikti.fakat yinede kesin emin olamadim en mantiklisi servis galiba size ne diyecekler merak ediyorum...

Cihann Merhaba,

Ben de aracımı bilgisayara bağlattığımda P0011"A" Camshaft Position - Timing Over-Advanced or System Performance (Bank 1) arızası veriyor. Tıpkı senin gibi.
Ancak, bu cihazlar arızayı deyatlı tespit etmediğinden yetkili servise gitmeye karar verdim.

Kolay gelsin.

Kullanıcı avatarı
cihann
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen cihann » 14 Eki 2015, 11:34

zafer bey tekrar merhaba bakın arıza bu şekilde görünüyo tamirci sentenin sökülmesi ve ayar verilmesi gerekiyor dedi 250 tl gibi bir para istedi bende karar veremedim bende ki arıza 15-20 km gittiğinde ortaya çıkıyor.açıkçası size serviten ne diyecekler merak ediyorum ona göre karar vermeyi düşünüyorum paylaşırsanız sevinirim.çünkü forumda farklı cevaplarda var eksantrik zincirinin bollaşması gibi,burda iyi bir tamircide yok ben ne dersem onu yapıyorlar.

Kullanıcı avatarı
cihann
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen cihann » 14 Eki 2015, 11:34

zafer bey tekrar merhaba bakın arıza bu şekilde görünüyo tamirci sentenin sökülmesi ve ayar verilmesi gerekiyor dedi 250 tl gibi bir para istedi bende karar veremedim bende ki arıza 15-20 km gittiğinde ortaya çıkıyor.açıkçası size serviten ne diyecekler merak ediyorum ona göre karar vermeyi düşünüyorum paylaşırsanız sevinirim.çünkü forumda farklı cevaplarda var eksantrik zincirinin bollaşması gibi,burda iyi bir tamircide yok ben ne dersem onu yapıyorlar.

Kullanıcı avatarı
cihann
Silver Üye
Silver Üye

Mesajgönderen cihann » 14 Eki 2015, 11:37

P0011 Eksantrik mili A ayarlama Bank 1 Fazla avans veya sistem hatası diye okunuyor fotoyu gönderemedim kusura bakmayın...

Kullanıcı avatarı
ahıskalı
Silver Üye
Silver Üye
Otomobil: Qashqai
Meslek: Elektronik

Mesajgönderen ahıskalı » 14 Eki 2015, 13:47

Mantık olarak önce adaptasyonu yaptırmanız gerekiyor sanki

“Motor-Mekanik Arızalar” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir